موفق بودن در کار فروش و فروشندگی به عوامل زیادی ارتباط دارد ، برای همین هم بسیاری از افراد تازه کار با اولین شکست یا ناکامی در فروش ، پا پس می زنند و عطایش را به لقایش می بخشند .

ولی با وجود سختی کار و پیچیدگی های بسیار زیاد مهارت فروشندگی ، با رعایت و بکارگیری چند اصل مهم می توانید به فروشنده ای ماهر تبدیل شوید .

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد می پرسید : « چگونه فروشنده خوبی شویم ؟ »

با رجحان آکادمی همراه شوید با مقاله ۱۰ گام مهم که می توانید نفر اول فروش شوید

 نفر اول فروش شوید

۷ گام مهم که می توانید نفر اول فروش شوید

۱ فروشنده موفق یک ارتباط ساز موفق است

انسان یک موجود اجتماعی است و تمام پیشرفتهای بشر در سایه روابط اجتماعی صورت گرفته است . هر اختراع ، اکتشاف و ایجاد خدمتی از ارتباطات انسان ها نشات گرفته و برای تسهیل زندگی جمعی و ایجاد ارتباطات بهتر صورت گرفته است .

یک فروشنده موفق هم باید بداند تا ارتباط خوب و موثری با مشتری خود برقرار نکند ، خبری از فروش خدمت یا محصول نیست . از طرف دیگر ، هر ارتباطی هم منجر به فروش نمی شود .

ایجاد یک ارتباط خوب و موثر موارد زیر را در بر دارد :

شنیدن فعال نصف فروش است

۷ گام مهم که می توانید نفر اول فروش شوید

۲ شنیدن فعال نصف فروش است

فروشندگی دقیقا مانند پزشکی است . یک پزشک تا به مشکل و بیماری و درد و رنج بیمار گوش نکند نمی تواند نسخه شفابخشی بنویسد . یک فروشنده موفق هم برای یک دادن یک پیشنهاد رد نشدنی و قابل خرید ، ابتدا باید از نیاز مشتری و درد و رنجی که او از نداشتن آن محصول یا خدمت می برد آگاهی داشته باشد .

برای همین هم تا خوب گوش نکنیم و تا مشتری از نیازهای خود ، شکایات و دل نگرانی های خود حرف نزند ، نمی توانیم پیشنهاد خوبی برای وی ارایه کنیم .

 

۳ سوال درست در زمان درست

مهمترین مهارت حل هر مسئله ای ، مهارت پرسشگری است . سوال پرسیدن ، مکمل شنیدن فعال است . تا سوالات خوب و درست از مشتری نپرسیم ، به نیازها ، دردها و رنجهای او پی نمی بریم .

یکی از موثرترین شگردهای سقراط در حل مشکلات مراجعین و پاسخ به سوالات آنها ، طرح سوالات درست و بجا از دل صحبتها و سوالات خود مراجعین بوده است . وظیفه اصلی یک فروشنده موفق ، این است که با طرح سوال از مشتریان به این درک برسد که نیاز مشتری چیست تا پیشنهادی معقول برای وی طراحی و ارائه کند .

از نه شنیدن نترسید

۷ گام مهم که می توانید نفر اول فروش شوید

۴ از نه شنیدن نترسید

برایان تریسی ، معتقد است فروشندگی یک هنر است و این هنر « بازی نه شنیدن » است . این اسطوره فروش و بازار یابی می گوید : « فروش بازی رد شدن است . هرچه تعداد اشخاص بیشتری دست رد به سینه شما بزنند ، احتمال فروش شما بیشتر می شود . »

همانطور که می بینید ، نه شنیدن بخش مهمی از فروش و بازار یابی است . ولی بیشتر فروشندگان آماتور ، این نه گفتن مشتریان را شخصی می کنند و به سرعت حالشان بد می شود و احساس می کنند مشتری به آنان بی احترامی کرده است .

در حالی که شاید کالا و محصول شما مناسب مشتری نیست ، شاید مشتری در آن زمان در شرایط روحی یا اقتصادی مناسب برای خرید نیست و یا اصلا فروشنده ، توضیحات مناسب و کاملی ارائه نداده است و ……

فروشنده موفق پس از دریافت هر بار جواب منفی مشتریان ، به جای ناراحت شدن ، موارد فوق را بررسی می کند تا علت نخریدن مشتری را پیدا کند و در زمان مناسب دیگری اقدام به فروش کند .

اطلاعات کافی داشته باشید

 

۵ از محصول یا خدمات خود اطلاعات کافی داشته باشید

یک فروشنده موفق و حرفه ای از محصول خود اطلاعات جامع و کاملی دارد و کاملا بر آن مسلط است . خریدار  هر سوالی در باره آن داشته باشد ، بی پاسخ نمی ماند . این خصوصیت همین طور نشان دهنده باور فروشنده نسبت به موثر بودن کالا یا محصول است .

اگر مشتری ، ابهامی در نحوه استفاده یا تاثیر محصول مشتری داشته باشد و فروشنده نتواند پاسخ وی را بدهد و او را قانع کند ، طبیعی است که فروشی اتفاق نمی افتد .

۶ شناخت رقبا و اطلاع از محصولات مشابه بازار

یک فروشنده موفق ، همیشه در جریان کالاها و محصولات رقبای خود قرار دارد . این کاملا واضح و طبیعی است که فروشندگان دیگری هم به سراغ مشتری رفته اند و محصولات مشابهی را معرفی کرده اند و اکنون خریدار تمایل به مقایسه دارد .

یک فروشنده حرفه ای ، هیچ وقت مشتری را به حال خود رها نمی کند و اجازه نمی دهد مشتری در بلاتکلیفی بماند . سریعا باید با اطلاعات دقیقی که از محصولات رقبا دارید ، موارد مزیت محصول خود را بشمارید و به مشتری در مقایسه کردن محصول کمک کنید .

7 گام مهم که می توانید نفر اول فروش شوید

۷ گام مهم که می توانید نفر اول فروش شوید

۷ پیگیری ، پیگیری ، پیگیری

فروشندگان بسیاری را دیده ام که پس از هر بار معرفی محصول ، خریداران را رها می کنند و حتی یکبار هم پیگیر زحمات قبلی خودشان نیستند . در واقع این فروشندگان ، نه برای وقت خود ارزشی قائلند نه برای وقت و  زمان مشتریان

تحقیقات ثابت کرده است ۹۰ درصد فروش ، بعد از حداقل ۵ بار مراجعه و پیگیری فروشندگان ، نهایی شده است و اتفاقا ۹۰ درصد فروشندگان قبل از پیگیری پنجم ناامید از فروش می شوند و هیچگاه به موفقیت نهایی نمی رسند .

یک فروشنده موفق و حرفه ای  ، در پایان هر جلسه فروش زمان مراجعه بعدی را با مشتری در میان می گذارد و از مشتری خود وقت مراجعه بعدی را نهایی می کند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *