تاثیر فن بیان در افزایش فروش

از مهارتهای مهم و کلیدی که بطور شگفت آوری در فروش شما تاثیر گذار است ، مهارت فن بیان است . داشتن فن بیان خوب ، هنری است که می تواند دیگران را میخکوب کرده و تمام توجهشان را به شما جلب کند و شما را از پیشنهاد تخفیفهای بی مورد و بی رویه برای فروش خلاص کند . در سایت رجحان آکادمی به بررسی تاثیر فن بیان در افزایش فروش میپردازیم با ما همراه باشید.

خوب صحبت کردن ، دیگران را متقاعد می سازدکه شما انسانی با تواناییهای بالقوه و با هوش هستید و بیش از افراد دیگر توانایی انجام بسیاری از کارها را دارید.

برایان تریسی

اما فن بیان چیست و چگونه میتوانیم با این هنر بی مثال در دل مشتری جا باز کنیم ؟

     قطعا بارها برای شما اتفاق افتاده که تلوبزیون را روشن کرده اید و در هنگام عوض کردن شبکه های تلویزیونی ، ناگهان صحبت مجری ، شما را روی آن شبکه متمرکز کند و دیگر به عوض کردن آن ادامه ندهید . صرف نظر از خبر یا پیام آن مجری ، نحوه بیان و لحن صحبت او ، بلاشک روی توجه شما موثر بوده است .

فن بیان خوب یعنی استفاده درست و بجا از کلمات و واژگان مناسب و انتقال آنها با لحن ، صدا و بیانی مناسب.

     در واقع ما از فن بیان درست و مناسب برای انتقال بهتر احساسات استفاده می کنیم و از آنجا که فرایند فروش ، یک فرایند انسانی است و انسان هم دارای احساسات هست و غالب تصمیم گیریها از همین احساسات نشات می گیرد ، پس فن بیان خوب میتواند عامل موثر در فروش یک فروشنده محسوب گردد .

     اکنون که به اهمیت تاثیرفن بیان در افزایش فروش پی بردید ، از شما دعوت می کنم در ادامه ، به نکات زیر برای داشتن یک بیان قوی و موثر توجه کنید .

تاثیر فن بیان در افزایش فروش

تاثیر فن بیان در افزایش فروش

رسا و با حجم صدای مناسب صحبت کنید

     همواره در ارتباطات خود ، قانون ۹۰ ۹۰  را رعایت کنید. بر اساس این قانون مخاطب شما در ۹۰ ثانیه اول ، ۹۰ درصد شخصیت شما را برداشت می کند . به همین علت ، خیلی بلند یا خیلی آهسته صحبت نکنید . حجم صدای شما نباید گوش خراش باشد و نیز نباید آنقدر آهسته باشد که مخاطب یا مشتری شما ، بپرسد « بله ، چی گفتید ؟» . صدای خیلی بلند ، گستاخانه است و صدای خیلی آهسته نشان از عدم اعتماد به نفس دارد .

 

کوتاه و مختصر صحبت نکنید

     کلمات و جملات خود را بطور کامل و شیوا بیان کنید . خلاصه گویی بیش از حد ، بی ادبانه است . بطور مثال به جای عبارت « دیگه چی ؟ » بهتر است از جمله کاملتر « چه کمکی از دست من بر می آید ؟» استفاده کنید . خست در بیان جملات ، ضمن بی ادبانه بودن ، نشان دهنده بی اهمیت بودن فرایند فروش یک فروشنده است .

خوش زبانی و مثبت گویی معجزه می کند

     همیشه خوشرویی و خوش زبانی عامل جذب افراد است . ضرب المثلی هست که می گوید:               زبان خوش مار را از لانه بیرون می کشد . استفاده از کلمات مثبت و لحن و زبان خوش ، چراغ راهی است برای حفظ ارتباط و پایداری مشتری برای خرید از شما .

به عنوان مثال چنانچه مشتری درخواستی داشت که امکان برآوردن آن برای شما امکانپذیر نبود ، قاطعانه نگویید : « خیر ، این محصول را نداریم » به جای آن می توانید بگویید « در حال حاضر به جای این محصول ، محصول جدیدتری موجود است که …. یا …. » یا میتوانید راه حل جدیدتری برای خواسته مشتری پیدا کنید و با بیان جذاب ، مثبت و زیبایی پیشنهاد بهتری به مشتری ارائه نمایید .

از نام مشتری استفاده کنید

یکی از مواردی که افراد روی آن حساسیت زیادی دارند و دوست دارند دیگران از آن استفاده کنند ، بکاربردن نام آنها در ارتباطاتشان است . اینکه نام مشتری را به یاد دارید و از آن در مذاکرات فروش استفاده می کنید ، از جمله فرصتهای بی نظیر است که متاسفانه بیشتر فروشندگان به آن توجه نمی کنند . نکته مهمی که در اینجا وجود دارد اینکه حتما نام مشتری را بصورت محترمانه و با تلفظ درست آن بکار ببرید .

استفاده از ادبیات ، عبارات و لحن مشتری

سعی کنید با ادبیات و لحن بیان و سخن گفتن مشتری آشنا شوید . اگر مشتری شما بطور رسمی و جدی صحبت می کند ، بهتر است شما هم رسمی باشید . وقتی از ادبیات مشتری در مذاکرات خود استفاده می کنید ، یک نوع هارمونی و همدلی بین شما بوجود می آورد که می تواند در فروش شما اثر گذار باشد. ولی توجه کنید این عمل شما نباید به شکل ادا درآوردن و بی احترامی باشد .

تاثیر فن بیان در افزایش فروش

تاثیر فن بیان در افزایش فروش

با اشتیاق صحبت کنید

گرم و پرحرارت صحبت کردن ، نشان از اشتیاق شماست که یکی از موارد تاثیر فن بیان در افزایش فروش یک فروشنده است . وقتی از محصول خود ، مشتاقانه صحبت می کنید ، اعتماد شما به محصولتان نمایان می شود و اعتبار شما و محصولتان نزد مشتری افزایش می یابد .

صدای خود را کنترل کنید

شما برای استفاده از تاثیرفن بیان در افزایش فروش خود ، باید صدای جذاب و پرقدرتی داشته باشید. چنانچه صدای زیر و نازکی دارید یا صدای بیش از حد درشت و خشنی دارید ، بهتر است در دوره های صدا سازی شرکت کنید و صدای خود را تحت کنترل درآورید . با تمرینات صداسازی میتوانید صدایی زیبا و دلنشین پیدا کنید .

از تاثیر زبان بدن در مذاکرات خود غافل نشوید

یکی از عوامل تاثیر فن بیان در افزایش فروش ، استفاده از زبان بدن در حین مذاکرات است . تحقیقات بسیاری ، تایید کرده اند که یکی از الزامات فن بیان مناسب و تاثیرگذار ، زبان بدن است . اگر در حین صحبت و مذاکره با مشتری از حرکت دستان خود یا حالتهای مختلف چهره مثل ابروها ، چشمها و گونه های خود غافل هستید ، مطمئنا شانس خود را برای یک فروش قدرتمند کاهش داده اید .

تمام صحبت های شما با حرکات بدن و زبان بدن شما باید عجین باشد . فن بیان بدون استفاده از زبان بدن ، یک مذاکره بی روح و بی تاثیر است .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *